LOHO. & Limitovaná edíca keramiky

My v LOHO. ťa poznáme ako šikovnú žienku, ktorá vyrába unikátnu keramiku. Môžeš sa nám, ale predstaviť trošku bližšie? Kto si a ako si sa dostala ku keramike?
Volám sa Martina Švarc a pod vlastným menom tvorím autorskú keramiku. Keramike sa venujem celý život od základnej umeleckej školy a školy Úžitkového Výtvarníctva, kde som študovala práve odbor keramiku. Hlina je fantastický prírodný pre mňa najkrajší materiál, ktorý má neskutočnú tvárnosť. Hlina je výborné médium s ktorým sa vie jednotlivec vyjadriť, má nevyčerpateľné množstvo možností tvorby a realizácii , široké množstvo technologických postupov. Pre mňa je tvorba keramiky zároveň moja práca, ale aj moja vášeň.

Čo ťa na celom procese tvorby baví najviac?
Najkrajší proces tvorby pre mňa je samotná práca s hlinou, od prvého dotyku až po vytvorenie samotného diela/produktu.
V minulosti som sa viac zameriavala na figurálnu tvorbu, ktorá má veľmi baví .V budúcnosti by som sa jej chcela venovať viac. Momentálne posledné 3 roky tvorím úžitkovú keramiku, ktorá ma úplne nadchla a moja práca naberá stále nové inšpirácie.

Pristupuješ k tvorbe nových produktov intuitívne alebo hľadáš niekde inšpiráciu?
Inšpiráciu vidím v prírode a vo svojom prostredí, bývam na vidieku za domom máme les a pole, ktoré sú studnicou inšpirácie. Tak isto inšpirácia niekedy prichádza sama, niekedy, aj keď už zatváram oči pred spaním. Veľa zákazníkov si vyslovene pýta, žiarivé farby no ja viac inklinujem práve k tej samotnej jemnosti prírody a jemnosti farieb, prírodno zemitých matných glazúr a odtieňov, ktoré  dopĺňajú dokonalý domov.

My v LOHO. radi podporujume slovenských umelcov, dizajnérov či iných kreatívcov. Myslíš si, že sa dá na Slovensku uživiť tvorbou vlastných produktov?
Keramika je moja práca, ktorá ma živí a ktorej venujem veľa času. Za všetkým je množstvo času a práce, usilovnosti a následne potom sa dostavil výsledok , kedy ma ľudia oslovujú a tešia sa z mojich produktov. Svoju prácu tvorím s láskou a snažím sa priniesť trošku umenie do každodenného života. Neviem povedať za všetkých laicky povedané ,, handmade tvorcov “ či sa budú vedieť
uživiť týmto na Slovensku, ale viem, že ak človek tvorí s láskou a od srdca je to na tej práci vidieť. V posledných rokoch pozorujem, že sa ako keby roztrhlo vrece s handmade tvorcami a ľudia na Slovensku to už, aj vyhľadávajú no stále to nie je tak, ako v zahraničí. Ja posielam svoju keramiku do ČR do Švajčiarska do Talianska a dá rôznych krajín Európy. Želám si ,aby ľudia boli všímavejší a vyhľadávali stále viac originálnych a jedinečných výrobkov a vedeli oceniť tvorbu umelcov.

Tento rok sme spojili naše sily a vytvorili unikátnu kolekciu keramiky LOHO. + Martina Švarc, z ktorej máme nesmiernu radosť. Páči sa ti takýto koncept spoluprác?
Veľmi a ďakujem štúdiu LOHO , že dávajú príležitosť zviditeľniť tvorcom svoju prácu a vytvárajú tak príjemné prostredie pre zákazníkov.

Martina Švarc

Klient

LOHO.

Limitovaná edícia keramiky

Martina Švarc & LOHO.

Dátum