Ceramic designer studio*

#keramikasvarc

Na úvod ťa chcem privítať v mojom online obchode! Verím, že spolu objavíme krásu hliny a nájdeš tu čo hľadáš. Pochádzam z metropoly východu, kde som aj vyštudovala keramiku na Škole úžitkového výtvarníctva. Keramika je mojou celoživotnou vášňou..

Martina Švarc

Biografia*

V predošlých rokoch som sa prevažne venovala figurálnej tvorbe, tá je aj dnes mojou veľkou vášňou a neodmysliteľnou súčasťou mojej kreatívy. S rodinou však vietor dal mojim životným plachtám nový smer a to vnieslo do mojej tvorby nový rozmer v podobe úžitkovej keramiky. Rozhodla som sa vám prinášať funkčné a originálne predmety s jedinečným príbehom. Každý produkt, ktorý vytočím na svojom hrnčiarskom kruhu, je unikát a ožíva ďalšou kapitolou vždy po tom, čo nájde nového majiteľa. Vo svojej tvorbe mám rada každý detail - moje výrobky definuje farebnosť, práca s prírodnými materiálmi a samozrejme povestné okrúhle uško :-). Moja paleta glazúr a farebná škála sú originálne. Ako autor a umelec kladiem dôraz na estetiku, no nezabúdam popritom tiež na udržateľnosť. Práve v tejto instantnej dobe si túto potrebu uvedomujem ešte viac.

Tvorím s láskou a najväčšiu radosť mám, keď kúsok z mojej tvorby spestrí Váš domov*

Nakupuj teraz v novom e-shope*

Hlina

Prírodný klenot*

Rada sa vraciam k svojím úplným začiatkom do detských čias na základnej umeleckej škole, keď som fascinovaná a očarená hlinou trávila hodiny modelovaním figúriek. Len sotva si vtedy niekto z mojich blízkych vedel predstaviť že to, čo pre mňa bolo spočiatku iba hrou, sa v priebehu niekoľkých rokov stane celoživotným zdrojom zábavy a potešenia. Boli to práve moje prvé dotyky s hlinou, kedy som sa do nej zamilovala. Jej nekonečné množstvo možností a poddajnosť obdivujem ešte aj dnes. Doposiaľ sme už spoločne vytvorili toľko vecí <3.

Hlina je sfarbená tvorcom
kameňa a soľami železa, hliníka a iných aktívnych minerálov, ktoré sú prítomné v zemi. Dôležitou vlastnosťou hliny je jej vzťah k výpalu a vo všeobecnosti k zvýšeným teplotám.

Základný minerál v hline & kaolín

Rozklad hliny je spôsobený predovšetkým vodou, ktorá skaly narušuje, rozpúšťa ich a ukladá. Základným minerálom v hline je kaolín.

Tvárnosť hliny & konzistencia

Tvárnosť mäkkej hliny umožňuje udržať jej tvar. Čím je hlina tvárnejšia, tým viac vody absorbuje a tak zväčší svoj objem. Pri nadmernom množstve vody tvárnosť hliny klesá a tak mení svoju konzistenciu. Vtedy sa stáva klzkou a lepiacou sa hmotou, pretože jej častice k sebe prestávajú lepiť.

Objem & obsah

Pri kontakte so vzduchom hlina tvrdne, vysychá a mení sa jej objem. Hlina sa zmršťuje dvakrát, najskôr pri sušení a neskôr počas vypaľovania. Látky, ktoré sa pridávajú do hliny sú - bentonity, kaolín, uhličitan vápenáty, kremeň, dolomit, živec a šamot.

Máš otázky?

Spýtaj sa čokoľvek ťa zaujíma*