Hlina*

#keramikasvarc

Naturálna keramika

Prírodný klenot*

Rada sa vraciam k svojím úplným začiatkom do detských čias na základnej umeleckej škole, keď som fascinovaná a očarená hlinou trávila hodiny modelovaním figúriek. Len sotva si vtedy niekto z mojich blízkych vedel predstaviť že to, čo pre mňa bolo spočiatku iba hrou, sa v priebehu niekoľkých rokov stane celoživotným zdrojom zábavy a potešenia. Boli to práve moje prvé dotyky s hlinou, kedy som sa do nej zamilovala. Jej nekonečné množstvo možností a poddajnosť obdivujem ešte aj dnes. Doposiaľ sme už spoločne vytvorili toľko vecí <3.

Hlina je sfarbená tvorcom
kameňa a soľami železa, hliníka a iných aktívnych minerálov, ktoré sú prítomné v zemi. Dôležitou vlastnosťou hliny je jej vzťah k výpalu a vo všeobecnosti k zvýšeným teplotám.

Základný minerál v hline & kaolín

Rozklad hliny je spôsobený predovšetkým vodou, ktorá skaly narušuje, rozpúšťa ich a ukladá. Základným minerálom v hline je kaolín.

Tvárnosť hliny & konzistencia

Tvárnosť mäkkej hliny umožňuje udržať jej tvar. Čím je hlina tvárnejšia, tým viac vody absorbuje a tak zväčší svoj objem. Pri nadmernom množstve vody tvárnosť hliny klesá a tak mení svoju konzistenciu. Vtedy sa stáva klzkou a lepiacou sa hmotou, pretože jej častice k sebe prestávajú lepiť.

Objem & obsah

Pri kontakte so vzduchom hlina tvrdne, vysychá a mení sa jej objem. Hlina sa zmršťuje dvakrát, najskôr pri sušení a neskôr počas vypaľovania. Látky, ktoré sa pridávajú do hliny sú - bentonity, kaolín, uhličitan vápenáty, kremeň, dolomit, živec a šamot.

Máš otázky?

Spýtaj sa čokoľvek ťa zaujíma*